Działalność prowadzona przez komorników sądowych dość często potrafi wzbudzać skrajne i negatywne emocje – zupełnie niepotrzebnie.
Komornik to nikt inny jak specjalny urzędnik państwowy, a jego działalność jest nadzorowana przez odpowiedni sąd. Wsparcie komornika wiąże się ze znacznie większą skutecznością w porównaniu z dochodzeniem swoich praw na własną rękę. Tacy specjaliści prowadzą bowiem działalność zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce oraz mogą korzystać z wielu różnych sposobów ściągania należnych kwot. Dobrze jest więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat komorników sądowych oraz działalności, którą prowadzą.
Co warto wiedzieć o komornikach sądowych?
Na podstawie przepisów, które obowiązują na terenie Polski, komornik jest specjalnym funkcjonariuszem publicznym prowadzącym działalność w ramach sądu rejonowego. Działalność takiego specjalisty podlega nadzorowi prezesa odpowiedniego sądu. Głównym zadaniem komornika jest realizowanie orzeczeń obejmujących roszczenia poprzez przymus egzekucyjny. Komornicy mają więc prawo do egzekwowania różnego rodzaju nakazów zapłaty, wyroków sądowych, aktów notarialnych, ugód sądowych oraz innych orzeczeń i aktów tego typu. Osoba ta jest więc w stanie w znaczącym stopniu pomóc wierzycielom w odzyskaniu należnych im kwot.
Pierwszą czynnością jest oczywiście przekazanie komornikowi wniosku o rozpoczęcie egzekucji, razem z tytułem wykonawczym wystawianym przez sąd. W pierwszej kolejności ustala się majątek dłużnika, a następnie przeprowadza on działania związane z zajęciem wynagrodzenia, kont bankowych, emerytur, rent, nieruchomości, wierzytelności, papierów wartościowych, a także innych składników majątku należącego do dłużnika po to, aby całkowicie zaspokoić roszczenia wierzyciela. Od ściąganej kwoty naliczana jest prowizja stanowiąca wynagrodzenie komornika, które również pokrywa dłużnik.
W Polsce działalność prowadzą różne sądy rejonowe, a to wiąże się z możliwością odnalezienia wielu komorników. W sposób przedstawiony wyżej działa między innymi komornik sądowy katowice-wschód, a także komornicy z innych miejscowości oraz regionów Polski. Jeśli samodzielne dochodzenie roszczeń jest bezskuteczne, pomimo posiadania odpowiedniego nakazu zapłaty, warto zlecić działania egzekucyjne komornikowi. Takie wyjście jest bardzo rozsądne.