Sporo typów prac budowlanych, remontowych czy też związanych z tworzeniem podziemnych rurociągów i instalacji kablowych wiąże się z potrzebą realizacji robót mających na celu tworzenie płytkich czy też głębokich wykopów.
Oczywiście roboty tego rodzaju potrafią być bardzo niebezpieczne. Jednym z zagrożeń jest osunięcie się ziemi ze ścian powodujące zasypanie ludzi i sprzętu znajdującego się na dnie wykopu. Takie zjawisko jest również bardzo niebezpieczne dla maszyn, budynków oraz ludzi znajdujących się w pobliżu wykopu. W związku z tym istotną sprawą jest stosowanie solidnych drewnianych lub aluminiowych szalunków.
Podstawowe cechy szalunków wykopowych
Na polskim i międzynarodowym rynku można znaleźć bardzo wiele typów systemów i rozwiązań, które skutecznie zabezpieczają nie tylko płytkie, ale również bardziej głębokie wykopy. Oprócz tradycyjnych rozwiązań drewnianych, godne polecenia są szalunki aluminiowe zabezpieczające skutecznie ściany wykopów, których głębokość sięga nawet poziomu 6 metrów. Wiele firm stosuje innowacyjne szalunki modułowe z aluminium, które są idealne do użytkowania w warunkach zabudowy miejskiej. Rozwiązania tego rodzaju są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne działanie dużych sił i nacisków.
Właściwości szalunków aluminiowych sprawiają, że elementy takie gwarantują świetną ochronę dla ludzi i sprzętu znajdującego się w wykopie albo na powierzchni w jego pobliżu. Skuteczna ochrona przed osuwaniem się ziemi jest też istotna dla pobliskich budynków. Szalunki drewniane i aluminiowe charakteryzują się szerokim zakresem zastosowań. Można z nich korzystać przy tworzeniu wykopów pod ułożenie sieci gazowej, wodociągowej, elektrycznej, itp.
Wysokiej jakości deskowania wykopów oraz szalunki aluminiowe są dostępne w ofertach wielu profesjonalnych firm zajmujących się ochroną wykopów. Warto poszukać w sieci informacji na temat najlepszych wykonawców, których wyroby spełniają rygorystyczne wymagania określone w normach krajowych oraz międzynarodowych.