Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, mogą liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ten sposób PFRON stara się wspierać osoby niepełnosprawne, tworzyć nowe miejsca pracy, które będą przystosowane do stopnia niepełnosprawności. Tego rodzaju aktywacja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, osoby niepełnosprawne mogą podjąć pracę, spełniać się zawodowo, pracodawca natomiast otrzymuje z funduszu pieniądze na przystosowanie stanowiska, przykładowo będzie to podjazd dla wózka inwalidzkiego czy też inne udogodnienia związane z architekturą danego budynku.

Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

W jakiej formie PFRON dofinansowuje aktywność zawodową?

Kwota dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności, w tym przypadku w 2023 roku najwyższa kwota wynosi 2300 zł, dotyczy zatrudnionych osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, natomiast 1350 zł dla osób o umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oraz 500 zł w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności. Przy czym kwota ta odpowiada zatrudnieniu pracownika na pełny etat, w przypadku zatrudnienia na niepełny etat będzie ona odpowiednio, proporcjonalnie niższa. W ten sposób pracodawcy posiadają dofinansowanie do wynagrodzenia, jak również innych składek, które dotyczą pracowników.

PFRON oferuje również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osoby niepełnosprawnej, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Osoby, które chcą ubiegać się o tego rodzaju dotacje, powinny zobowiązać się do prowadzenia działalności przez określony czas. W przypadku zobowiązania na okres co najmniej 12 miesięcy, osobie niepełnosprawnej przysługuje sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, jeżeli zobowiąże się ona do prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy, wówczas może otrzymać od sześciokrotności do nawet 15 krotności przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju dofinansowania PFRON, warunkiem koniecznym jest orzeczenie o niepełnosprawności. Najczęściej dotacje oraz dofinansowania będą zależne od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej na etacie lub też chcącej założyć własną działalność gospodarczą lub też rolniczą.

Biznes

Zastosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie

Rolnictwo to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki, dostarczająca żywność dla społeczeństwa. Jednak, aby osiągnąć obfite plony i zapewnić zdrowe uprawy, rolnicy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym chorobom roślin, szkodnikom i chwastom. Środki ochrony roślin odgrywają tu niezastąpioną rolę. Przydatne porady dotyczące stosowania środków ochrony roślin Prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin to kluczowa kwestia […]

Czytaj dalej
Biznes

Jakie koszty są związane z kredytem hipotecznym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile kosztuje kredyt hipoteczny? To ważne pytanie dla wielu osób planujących zakup własnego mieszkania lub domu. Kredyt hipoteczny może być dużym obciążeniem finansowym, dlatego warto zrozumieć, jakie koszty są związane z jego zaciągnięciem. W tym artykule omówimy różne rodzaje kosztów związanych z kredytem hipotecznym, abyś mógł podjąć bardziej świadomą […]

Czytaj dalej
Biznes

Hosting – Jaki Hosting Najlepiej Wybrać Dla Strony WWW?

Cześć! Witajcie, drodzy czytelnicy! Jeśli czytacie ten artykuł, to prawdopodobnie planujecie założyć swoją pierwszą stronę internetową lub chcecie przenieść istniejącą stronę na nowy hosting. Bez względu na powód, który Was tutaj sprowadził, dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiecie się, jak wybrać najlepszy hosting dla Waszej strony WWW. Rozprawimy się z różnymi rodzajami hostingu, abyście mogli […]

Czytaj dalej