Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, mogą liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ten sposób PFRON stara się wspierać osoby niepełnosprawne, tworzyć nowe miejsca pracy, które będą przystosowane do stopnia niepełnosprawności. Tego rodzaju aktywacja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, osoby niepełnosprawne mogą podjąć pracę, spełniać się zawodowo, pracodawca natomiast otrzymuje z funduszu pieniądze na przystosowanie stanowiska, przykładowo będzie to podjazd dla wózka inwalidzkiego czy też inne udogodnienia związane z architekturą danego budynku.

Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

W jakiej formie PFRON dofinansowuje aktywność zawodową?

Kwota dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności, w tym przypadku w 2023 roku najwyższa kwota wynosi 2300 zł, dotyczy zatrudnionych osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, natomiast 1350 zł dla osób o umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oraz 500 zł w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności. Przy czym kwota ta odpowiada zatrudnieniu pracownika na pełny etat, w przypadku zatrudnienia na niepełny etat będzie ona odpowiednio, proporcjonalnie niższa. W ten sposób pracodawcy posiadają dofinansowanie do wynagrodzenia, jak również innych składek, które dotyczą pracowników.

PFRON oferuje również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osoby niepełnosprawnej, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Osoby, które chcą ubiegać się o tego rodzaju dotacje, powinny zobowiązać się do prowadzenia działalności przez określony czas. W przypadku zobowiązania na okres co najmniej 12 miesięcy, osobie niepełnosprawnej przysługuje sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, jeżeli zobowiąże się ona do prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy, wówczas może otrzymać od sześciokrotności do nawet 15 krotności przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju dofinansowania PFRON, warunkiem koniecznym jest orzeczenie o niepełnosprawności. Najczęściej dotacje oraz dofinansowania będą zależne od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej na etacie lub też chcącej założyć własną działalność gospodarczą lub też rolniczą.

Biznes

Z którym komornikiem nawiązaliście już kontakt?

Usługi komornicze dla wielu Polaków są niestety czymś jak najbardziej mało przyjemnym. My to rozumiemy i nikomu z was nie życzymy naprawdę żebyście znaleźli się jak to się potocznie mówi po którejkolwiek ze stron komorniczej barykady. Może jednak także i ty sam już w tej chwili szukasz na krajowym rynku jak najbardziej odpowiedniej dla siebie […]

Czytaj dalej
Biznes

Chwasty to poważny problem naszych upraw

Chwasty są od zawsze wskazywane jako poważny problem naszych upraw roślin hodowlanych, jednocześnie doprowadzają one do sytuacji, kiedy wraz z ich rozwojem dochodzą jeszcze grzyby oraz insekty, które mogą mocno zniszczyć plony. Oczywiste jest, że nie możemy stać biernie w momencie, kiedy zachodzi potrzeba nie tylko ich wyeliminowania, gdy już występują, ale też odchwaszczenia gleby […]

Czytaj dalej
Biznes

Bardzo dobre i jak najbardziej zawodowe cyklinowanie parkietu

Na krajowym rynku usług o czym z pewnością każdy z was wie jest bardzo wiele i to na pewno jak najbardziej solidnych firm zajmujących się cyklinowaniem parkietu. My także rzecz jasna jesteśmy tego całkowicie świadomi jednak pomimo posiadania przez nas takiej wiedzy nie radzimy wam i to pod żadnym pozorem żebyście korzystali z usług pierwszej […]

Czytaj dalej