Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, mogą liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ten sposób PFRON stara się wspierać osoby niepełnosprawne, tworzyć nowe miejsca pracy, które będą przystosowane do stopnia niepełnosprawności. Tego rodzaju aktywacja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, osoby niepełnosprawne mogą podjąć pracę, spełniać się zawodowo, pracodawca natomiast otrzymuje z funduszu pieniądze na przystosowanie stanowiska, przykładowo będzie to podjazd dla wózka inwalidzkiego czy też inne udogodnienia związane z architekturą danego budynku.

Wsparcie PFRON dla osób niepełnosprawnych

W jakiej formie PFRON dofinansowuje aktywność zawodową?

Kwota dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności, w tym przypadku w 2023 roku najwyższa kwota wynosi 2300 zł, dotyczy zatrudnionych osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, natomiast 1350 zł dla osób o umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oraz 500 zł w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności. Przy czym kwota ta odpowiada zatrudnieniu pracownika na pełny etat, w przypadku zatrudnienia na niepełny etat będzie ona odpowiednio, proporcjonalnie niższa. W ten sposób pracodawcy posiadają dofinansowanie do wynagrodzenia, jak również innych składek, które dotyczą pracowników.

PFRON oferuje również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osoby niepełnosprawnej, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Osoby, które chcą ubiegać się o tego rodzaju dotacje, powinny zobowiązać się do prowadzenia działalności przez określony czas. W przypadku zobowiązania na okres co najmniej 12 miesięcy, osobie niepełnosprawnej przysługuje sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku, jeżeli zobowiąże się ona do prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy, wówczas może otrzymać od sześciokrotności do nawet 15 krotności przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju dofinansowania PFRON, warunkiem koniecznym jest orzeczenie o niepełnosprawności. Najczęściej dotacje oraz dofinansowania będą zależne od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej na etacie lub też chcącej założyć własną działalność gospodarczą lub też rolniczą.

Biznes

Polanica noclegi: znajdź idealne miejsce na wypoczynek!

Pojedź do polanicy-zdroju na niezapomniany wypoczynek! Polanica-Zdrój, malowniczo położone miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej, przyciąga turystów swoim urokiem i bogatą ofertą atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem spacerów po parkach czy też relaksu w uzdrowiskowych spa, Polanica-Zdrój ma wiele do zaoferowania. Jednak, aby maksymalnie cieszyć się tym wyjątkowym miejscem, ważne jest znalezienie odpowiedniego noclegu. Wybierz […]

Czytaj dalej
Biznes

Czym Jest Filtr Algorytmiczny?

Cześć! Witajcie w tym artykule, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące filtrów algorytmicznych. Może brzmi to strasznie skomplikowanie, ale spokojnie, postaramy się to wyjaśnić w prosty i przystępny sposób. Czy jesteś gotowy na przygodę w świecie algorytmów? Czym są Filtry Algorytmiczne? Pewnie zastanawiasz się, co to takiego jest filtr algorytmiczny? To rodzaj oprogramowania lub algorytmu, […]

Czytaj dalej
Biznes

Jak Powstał Internet?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstał Internet? To niesamowite, że możemy teraz swobodnie surfować po sieci, odkrywać nowe informacje, dzielić się z innymi ludźmi na całym świecie, a wszystko to stało się tak powszechne. Powiedzmy sobie szczerze, Internet jest jak magiczna brama do niekończącego się oceanu wiedzy, zabawy i komunikacji. W tym artykule zabierzemy Cię […]

Czytaj dalej