Czy rodzic musi płacić alimenty na dziecko pełnoletnie?

Sprawy o alimenty bardzo często wzbudzają wiele pytań.

Jedno z nich odnosi się do czasu płatności alimentów. Wiele osób uważa, że po 18. roku życia świadczenia tego nie trzeba już wnosić. To jednak powszechny błąd, ponieważ alimenty przysługują również dzieciom pełnoletnim. Kiedy konieczne jest płacenie alimentów na dziecko po 18. roku życia?

Alimenty służą do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb życiowych dziecka po rozwodzie rodziców. Dzięki temu świadczeniu pieniężnemu uzyskuje ono wtedy odpowiednie wsparcie finansowe, które pozwala na jego utrzymanie, wychowanie, wykształcenie.

Alimenty na dziecko pełnoletnie – kiedy trzeba je płacić?

Świadczenie alimentacyjne przyznawane jest przez sąd w konkretnej wysokości. Jest ona ustalana indywidualnie, ponieważ nie ma odgórnego wykazu wysokości alimentów, jakie należy płacić na dziecko. Pod uwagę bierze się wtedy potrzeby dziecka, ale także możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, który ma płacić alimenty.

Podczas rozprawy sądowej o alimenty nie wyznacza się również z góry czasu płatności alimentów. Jednym z przekonań pojawiających się wtedy jest konieczność płacenia alimentów aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Takiej zasady nie znajdzie się jednak w przepisach prawa.

Według prawa rodzic ma obowiązek płacić alimenty aż do momentu, gdy dziecko nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że specjalnie nie dokłada ono starań w kierunku usamodzielnienia.
Oznacza to, że rodzic powinien płacić alimenty w trakcie studiów dziecka, ale wtedy, gdy dziecko po ukończeniu szkoły średniej nie kontynuuje nauki, nie szuka pracy, alimenty nie muszą być już płacone.

Czy rodzic musi płacić alimenty na dziecko pełnoletnie?

Jak nie płacić alimentów na dziecko pełnoletnie?

Rodzic zobowiązany do płatności alimentów nie może samodzielnie zaprzestać ich płacenia. Obowiązek ten może zdjąć z niego tylko sąd. Wobec tego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie, który ma na celu zaprzestanie płatności alimentów, gdy pojawiają się ku temu uzasadnione przesłanki.

Pomoc w tym zakresie może udzielić specjalista w dziedzinie adwokat alimenty Warszawa posiadający dużą wiedzę i doświadczenie.

Biznes Finanse Kredyty Prawo

Korzystanie z zewnętrznej obsługi prawnej

W firmach nie zawsze trzeba decydować się na zatrudnianie prawników. Lepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach może być zdecydowanie się na korzystanie z zewnętrznej obsługi prawnej. Wówczas można liczyć między innymi na: – kompleksową obsługę prawną, – wysoką jakość obsługi prawnej, – obsługę prawną w różnych dziedzinach prawa. Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną? Gdy chce się […]

Czytaj dalej
Biznes Finanse Kredyty Pożyczki Prawo

Jak korzystać z usług prawnych?

Gdy niezbędne jest skorzystanie z usług prawnych niezbędne jest wybranie takich kancelarii prawnych, które są w stanie zapewnić świadczenie usług na odpowiednim poziomie. Dobrym rozwiązaniem jest wstępne zapoznanie się z ofertami, które dostępne są w różnych kancelariach prawnych. Pozwala to decydować się na takie kancelarie, które są w stanie zapewnić świadczenie usług w wybranych dziedzinach […]

Czytaj dalej