Czy rodzic musi płacić alimenty na dziecko pełnoletnie?

Sprawy o alimenty bardzo często wzbudzają wiele pytań.

Jedno z nich odnosi się do czasu płatności alimentów. Wiele osób uważa, że po 18. roku życia świadczenia tego nie trzeba już wnosić. To jednak powszechny błąd, ponieważ alimenty przysługują również dzieciom pełnoletnim. Kiedy konieczne jest płacenie alimentów na dziecko po 18. roku życia?

Alimenty służą do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb życiowych dziecka po rozwodzie rodziców. Dzięki temu świadczeniu pieniężnemu uzyskuje ono wtedy odpowiednie wsparcie finansowe, które pozwala na jego utrzymanie, wychowanie, wykształcenie.

Alimenty na dziecko pełnoletnie – kiedy trzeba je płacić?

Świadczenie alimentacyjne przyznawane jest przez sąd w konkretnej wysokości. Jest ona ustalana indywidualnie, ponieważ nie ma odgórnego wykazu wysokości alimentów, jakie należy płacić na dziecko. Pod uwagę bierze się wtedy potrzeby dziecka, ale także możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, który ma płacić alimenty.

Podczas rozprawy sądowej o alimenty nie wyznacza się również z góry czasu płatności alimentów. Jednym z przekonań pojawiających się wtedy jest konieczność płacenia alimentów aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Takiej zasady nie znajdzie się jednak w przepisach prawa.

Według prawa rodzic ma obowiązek płacić alimenty aż do momentu, gdy dziecko nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że specjalnie nie dokłada ono starań w kierunku usamodzielnienia.
Oznacza to, że rodzic powinien płacić alimenty w trakcie studiów dziecka, ale wtedy, gdy dziecko po ukończeniu szkoły średniej nie kontynuuje nauki, nie szuka pracy, alimenty nie muszą być już płacone.

Czy rodzic musi płacić alimenty na dziecko pełnoletnie?

Jak nie płacić alimentów na dziecko pełnoletnie?

Rodzic zobowiązany do płatności alimentów nie może samodzielnie zaprzestać ich płacenia. Obowiązek ten może zdjąć z niego tylko sąd. Wobec tego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie, który ma na celu zaprzestanie płatności alimentów, gdy pojawiają się ku temu uzasadnione przesłanki.

Pomoc w tym zakresie może udzielić specjalista w dziedzinie https://kancelariamistewicz.com.pl/alimenty Warszawa posiadający dużą wiedzę i doświadczenie.

Prawo

Odszkodowania – profesjonalna pomoc prawna w białymstoku

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co zrobić w przypadku wypadku, który nie był Waszą winą? W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników, którzy pomogą Wam uzyskać odszkodowanie. W Białymstoku znajdziecie wiele kancelarii specjalizujących się w tego rodzaju sprawach. Dlaczego warto skorzystać z ich usług? O tym wszystkim dowiecie się w poniższym artykule. Co to […]

Czytaj dalej
Prawo

Jakimi sprawami zajmują się prawnicy?

Polskie przepisy prawa są dość zagmatwane. Czasami jednak w życiu ludzkim dochodzi do różnych sytuacji, które wiążą się z koniecznością rozwiązywania różnych kwestii i sporów na drodze sądowej oraz oficjalnej. Bardzo często konieczne jest więc załatwianie takich spraw zgodnie z prawem, które obowiązuje na terenie naszego kraju. Oczywiście każdy może reprezentować swoje interesy we własnym […]

Czytaj dalej
Prawo

Upadłość jako wyjście zgodne z prawem

Niestety nie zawsze wżyciu jest tak różowo jak to się na pierwszy rzut oka wydaje. Na pewno także i wy już od jakiegoś czasu o tym doskonale wiecie. Czy jednak na przykład już teraz zdajecie sobie sprawę z tego do kogo powinniście skierować swoje kroki w przypadku waszej upadłości konsumenckiej? Jeśli jeszcze nie to my […]

Czytaj dalej