Hipoteka dla singla – czy jest to możliwe?

Wiele osób, które nie pozostają w związkach partnerskich czy małżeńskich uważa, że nie mają żadnych szans na zakup własnego mieszkania. Jednak coraz więcej singli otwarcie opowiada o tym, że uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jeśli chodzi o zobowiązanie na zakup mieszkania przez jedną, a nie dwie osoby jest jak najbardziej możliwe!

Czym jest kredyt hipoteczny dla singla?

Kredyt hipoteczny dla singli istnieje na polskim rynku kredytowym od stosunkowo niedługiego czasu. Jeszcze kilka lat temu trudno było wyobrazić sobie sytuację, w której jedna osoba niepozostająca w związku małżeńskim czy partnerskim otrzymała kredyt pod hipotekę domu. Tymczasem obecnie takich sytuacji jest zdecydowanie więcej, jednak trzeba spełnić pewne określone warunki, dzięki którym będzie to możliwe.

Kredyt hipoteczny dla singla – czy to w ogóle możliwe?

Szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego przez singla jest mniejsza niż w przypadku par, jednak nie oznacza to, że pozytywna decyzja kredytowa jest niemożliwa do uzyskania. Jedną z kwestii, na które banki najczęściej zwracają uwagę, jest zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Na nią składa się szereg różnorodnych czynników – od wysokości zarobków, poprzez ilość zaciągniętych już zobowiązań, aż po historię kredytową (a więc m.in. to, czy potencjalny kredytobiorca regularnie spłacał swoje zadłużenia). Zdolność kredytowa pozwala określić, ile mniej więcej pieniędzy kredytobiorca powinien być w stanie bez większych trudności spłacić.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie o bardzo długim okresie spłaty, a co za tym idzie – bankowi zależy na pełnej wiarygodności finansowej kredytobiorcy. W momencie gdy zobowiązanie pod hipotekę domu czy mieszkania zaciąga większa ilość kredytobiorców – dochodzi do tzw. dywersyfikacji ryzyka. Jedna osoba biorąca kredyt to tylko jedno źródło dochodu, co oznacza, że w przypadku utraty pracy – spłata zobowiązania jest zagrożona zdecydowanie bardziej niż w przypadku gdy kredytobiorców jest dwóch. Nie oznacza to jednak, że kredyt hipoteczny dla singli jest niemożliwy do uzyskania. Banki muszą brać pod uwagę zmieniającą się sytuację na rynku, a także sposób życia i planowania rodziny, jaki obecnie preferują młodsze pokolenia. Wiele osób, nawet jeśli pozostają w związkach, chcą zakupić mieszkanie na własny rachunek, by w razie rozstania – nie musieć go dzielić.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny dla singli, trzeba spełnić szereg warunków, które są bardziej rygorystyczne niż w przypadku małżeństw czy par, ale nie oznacza to, że uzyskanie kredytu jest w ogóle niemożliwe. Przede wszystkim, osoba chcąca uzyskać kredyt hipoteczny musi zadbać o odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli zatem planujemy zakup mieszkania solo, warto najpierw wziąć kilka przedmiotów na raty czy założyć kartę kredytową o niewielkim debecie i regularnie ją spłacać, a przed rozpoczęciem procedury kredytowej – zamknąć. To pozwala na poprawę wiarygodności w oczach banku.

Zdolność kredytowa to jednak nie wszystko, o co trzeba zabrać przed wyprawą do banku. Dodatkowo, duże znaczenie ma również brak bieżących zobowiązań finansowych. To oznacza, że zdecydowanie mniejsze szanse na pozyskanie kredytu hipotecznego w pojedynkę mają osoby posiadające kartę kredytową czy zobowiązania kredytowe. Co za tym idzie, warto zadbać o to, by w momencie składania wniosku – móc wykazać się czystym kontem. Historia kredytowa zostanie przez bank sprawdzona w BIK.

Wkład własny – czy jest konieczny?

W chwili obecnej regulacje prawne jasno wskazują, że aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba wnieść 20% wkładu własnego od wartości nieruchomości. Przykładowo, jeśli mieszkanie ma kosztować 300 tysięcy złotych – 1/5 tej wartości powinna pochodzić ze środków własnych kredytobiorcy. Niektóre banki dopuszczają także możliwość wpłacenia niższego wkładu własnego i wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia, jednak co do zasady otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest niemożliwe. Każda osoba chcąca uzyskać kredyt w pojedynkę powinna być świadoma, że nim będzie to możliwe – musi odłożyć sporą sumę.

Współkredytobiorca – tak czy nie?

Jeśli mamy wątpliwości, czy bank udzieli nam kredytu, warto zastanowić się nad zaciągnięciem zobowiązania wspólnie z kimś. Współkredytobiorcą może zostać każda pełnoletnia osoba, która osiąga regularne przychody i nie jest zadłużona. Dobrym pomysłem może być zatem wspólny zakup nieruchomości z mamą, bratem, siostrą czy inną zaufaną osobą, która pomoże w podniesieniu zdolności kredytowej.

Finanse

Proces zakładania firmy w UK

Zakładanie firmy w UK to proces, który wymaga od przedsiębiorcy dokładnej wiedzy o wymaganiach i procedurach prawnych. W artykule tym omówimy kroki, jakie należy podjąć w celu założenia firmy w UK oraz wymagania prawne, jakie należy spełnić. Wybór formy prawnej Pierwszym krokiem w zakładaniu firmy w UK jest wybór formy prawnej, w jakiej przedsiębiorca chce […]

Czytaj dalej
Finanse

Czy refinansowanie pożyczek jest zgodne z prawem?

W życiu każdego człowieka mogą pojawić się wszelakie sytuacje. Nierzadko nawet najrozsądniejsze gospodarowanie budżetem domowym może sprawić, że pojawiają się kłopoty finansowe. Trudno w takim przypadku terminowo wywiązać się z zadłużenie. Z tego powodu w Polsce pojawia się wiele przedsiębiorstw, które działają w sektorze pozabankowym i oferuję refinansowanie pożyczki. Celem jest uniknięcie przykrych konsekwencji z […]

Czytaj dalej
Finanse

Czy wymiana euro w Internecie jest bezpieczna?

Euro to obecnie jedna z najważniejszych i najpopularniejszych walut. Najtaniej kupimy ją w Internecie. Serwisy wymiany pieniędzy online działają 24h/7, co daje wygodę, że europejską walutę możemy nabyć w każdej chwili. Czy taka transakcja online jest bezpieczna? Obecnie euro jest oficjalnym środkiem płatniczym w większości krajów Unii Europejskiej. Posługuje się nią również Andora, Monako, San […]

Czytaj dalej