Kim jest komornik sądowy i jakie obowiązki wykonuje?

Działalność prowadzona przez komorników sądowych dość często potrafi wzbudzać skrajne i negatywne emocje – zupełnie niepotrzebnie.

Komornik to nikt inny jak specjalny urzędnik państwowy, a jego działalność jest nadzorowana przez odpowiedni sąd. Wsparcie komornika wiąże się ze znacznie większą skutecznością w porównaniu z dochodzeniem swoich praw na własną rękę. Tacy specjaliści prowadzą bowiem działalność zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce oraz mogą korzystać z wielu różnych sposobów ściągania należnych kwot. Dobrze jest więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat komorników sądowych oraz działalności, którą prowadzą.

Kim jest komornik sądowy i jakie obowiązki wykonuje?

Co warto wiedzieć o komornikach sądowych?

Na podstawie przepisów, które obowiązują na terenie Polski, komornik jest specjalnym funkcjonariuszem publicznym prowadzącym działalność w ramach sądu rejonowego. Działalność takiego specjalisty podlega nadzorowi prezesa odpowiedniego sądu. Głównym zadaniem komornika jest realizowanie orzeczeń obejmujących roszczenia poprzez przymus egzekucyjny. Komornicy mają więc prawo do egzekwowania różnego rodzaju nakazów zapłaty, wyroków sądowych, aktów notarialnych, ugód sądowych oraz innych orzeczeń i aktów tego typu. Osoba ta jest więc w stanie w znaczącym stopniu pomóc wierzycielom w odzyskaniu należnych im kwot.

Pierwszą czynnością jest oczywiście przekazanie komornikowi wniosku o rozpoczęcie egzekucji, razem z tytułem wykonawczym wystawianym przez sąd. W pierwszej kolejności ustala się majątek dłużnika, a następnie przeprowadza on działania związane z zajęciem wynagrodzenia, kont bankowych, emerytur, rent, nieruchomości, wierzytelności, papierów wartościowych, a także innych składników majątku należącego do dłużnika po to, aby całkowicie zaspokoić roszczenia wierzyciela. Od ściąganej kwoty naliczana jest prowizja stanowiąca wynagrodzenie komornika, które również pokrywa dłużnik.

W Polsce działalność prowadzą różne sądy rejonowe, a to wiąże się z możliwością odnalezienia wielu komorników. W sposób przedstawiony wyżej działa między innymi komornik sądowy katowice-wschód, a także komornicy z innych miejscowości oraz regionów Polski. Jeśli samodzielne dochodzenie roszczeń jest bezskuteczne, pomimo posiadania odpowiedniego nakazu zapłaty, warto zlecić działania egzekucyjne komornikowi. Takie wyjście jest bardzo rozsądne.

Biznes

Bardzo dobry i skuteczny kukurydziany herbicyd

Jeżeli właśnie teraz zastanawiasz się jaki kupić sobie możliwie jak najlepszy i przede wszystkim jak najbardziej skuteczny herbicyd który pomoże ci zwalczyć chwasty jakie są na twoim polu kukurydzianym to na pewno masz wiele produktów do wyboru. Ale nawet jeżeli tak właśnie jest to my już teraz chcemy polecić również i tobie ten który nabędziesz […]

Czytaj dalej
Biznes

Jak wybrać odpowiedni dla nas hosting?

Nurtuje ciebie kwestia, dotycząca tego jak wybrać odpowiedni dla nas hosting? Czy jego znalezienie to rzeczywiście, dla wielu firm oraz osób dosyć trudne i skomplikowane zadanie? Na co należy najbardziej zwrócić uwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek ważnych dla nas decyzji, o wyborze samego hostingu? Tutaj co zrozumiałe, wszystkie pytania zmierzają w jednym i ważnym do tego […]

Czytaj dalej
Biznes

Poszukiwana przez wszystkich siatka zabezpieczająca dla kota

Jeżeli przyszło wam mieszkać w bloku i to na jednym z jego najwyższych pięter to zapewne już teraz myślicie także i o tym w jaki sposób chronić posiadane przez siebie zwierzęta. Na przykład koty. Czy i ty już od jakiegoś czasu masz kota w swoim wysokopoziomowym mieszkaniu? Jeżeli tak to być może już od jakiegoś […]

Czytaj dalej