Kim jest komornik sądowy i jakie obowiązki wykonuje?

Działalność prowadzona przez komorników sądowych dość często potrafi wzbudzać skrajne i negatywne emocje – zupełnie niepotrzebnie.

Komornik to nikt inny jak specjalny urzędnik państwowy, a jego działalność jest nadzorowana przez odpowiedni sąd. Wsparcie komornika wiąże się ze znacznie większą skutecznością w porównaniu z dochodzeniem swoich praw na własną rękę. Tacy specjaliści prowadzą bowiem działalność zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce oraz mogą korzystać z wielu różnych sposobów ściągania należnych kwot. Dobrze jest więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat komorników sądowych oraz działalności, którą prowadzą.

Kim jest komornik sądowy i jakie obowiązki wykonuje?

Co warto wiedzieć o komornikach sądowych?

Na podstawie przepisów, które obowiązują na terenie Polski, komornik jest specjalnym funkcjonariuszem publicznym prowadzącym działalność w ramach sądu rejonowego. Działalność takiego specjalisty podlega nadzorowi prezesa odpowiedniego sądu. Głównym zadaniem komornika jest realizowanie orzeczeń obejmujących roszczenia poprzez przymus egzekucyjny. Komornicy mają więc prawo do egzekwowania różnego rodzaju nakazów zapłaty, wyroków sądowych, aktów notarialnych, ugód sądowych oraz innych orzeczeń i aktów tego typu. Osoba ta jest więc w stanie w znaczącym stopniu pomóc wierzycielom w odzyskaniu należnych im kwot.

Pierwszą czynnością jest oczywiście przekazanie komornikowi wniosku o rozpoczęcie egzekucji, razem z tytułem wykonawczym wystawianym przez sąd. W pierwszej kolejności ustala się majątek dłużnika, a następnie przeprowadza on działania związane z zajęciem wynagrodzenia, kont bankowych, emerytur, rent, nieruchomości, wierzytelności, papierów wartościowych, a także innych składników majątku należącego do dłużnika po to, aby całkowicie zaspokoić roszczenia wierzyciela. Od ściąganej kwoty naliczana jest prowizja stanowiąca wynagrodzenie komornika, które również pokrywa dłużnik.

W Polsce działalność prowadzą różne sądy rejonowe, a to wiąże się z możliwością odnalezienia wielu komorników. W sposób przedstawiony wyżej działa między innymi komornik sądowy katowice-wschód, a także komornicy z innych miejscowości oraz regionów Polski. Jeśli samodzielne dochodzenie roszczeń jest bezskuteczne, pomimo posiadania odpowiedniego nakazu zapłaty, warto zlecić działania egzekucyjne komornikowi. Takie wyjście jest bardzo rozsądne.

Biznes

Zastosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie

Rolnictwo to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki, dostarczająca żywność dla społeczeństwa. Jednak, aby osiągnąć obfite plony i zapewnić zdrowe uprawy, rolnicy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym chorobom roślin, szkodnikom i chwastom. Środki ochrony roślin odgrywają tu niezastąpioną rolę. Przydatne porady dotyczące stosowania środków ochrony roślin Prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin to kluczowa kwestia […]

Czytaj dalej
Biznes

Jakie koszty są związane z kredytem hipotecznym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile kosztuje kredyt hipoteczny? To ważne pytanie dla wielu osób planujących zakup własnego mieszkania lub domu. Kredyt hipoteczny może być dużym obciążeniem finansowym, dlatego warto zrozumieć, jakie koszty są związane z jego zaciągnięciem. W tym artykule omówimy różne rodzaje kosztów związanych z kredytem hipotecznym, abyś mógł podjąć bardziej świadomą […]

Czytaj dalej
Biznes

Hosting – Jaki Hosting Najlepiej Wybrać Dla Strony WWW?

Cześć! Witajcie, drodzy czytelnicy! Jeśli czytacie ten artykuł, to prawdopodobnie planujecie założyć swoją pierwszą stronę internetową lub chcecie przenieść istniejącą stronę na nowy hosting. Bez względu na powód, który Was tutaj sprowadził, dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiecie się, jak wybrać najlepszy hosting dla Waszej strony WWW. Rozprawimy się z różnymi rodzajami hostingu, abyście mogli […]

Czytaj dalej