Zalety prowadzenia firmy w Holandii

Prowadzenie działalności gospodarczej w każdym kraju wiąże się z określonymi szansami i wyzwaniami. Jeśli zastanawia Cię, jakie plusy i minusy niesie ze sobą otworzenie firmy w Holandii – ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otworzyć działalność ZZP, ile to kosztuje i jakie niesie za sobą zalety?

Jak założyć działalność gospodarczą w Holandii?

Aby móc założyć firmę w Holandii, należy koniecznie przedstawić niezbędną dokumentację podczas rejestracji w Holenderskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej (Kamer van Koophandel, w skrócie KvK), a także w Urzędzie Skarbowym (Belastingdienst).

Do rejestracji działalności niezbędne są określone dokumenty, których zakres może jednak różnić się nieco w zależności od czasu, w którym czytasz ten artykuł. W związku z tym, przed udaniem się do KvK, warto sprawdzić na ich stronie internetowej czy posiadasz całą potrzebną dokumentację. Pamiętaj przy tym, że niezależnie od tego, jakich konkretnie dokumentów wymaga KvK w danym momencie, muszą one być przetłumaczone przysięgle na język holenderski, niemiecki bądź angielski lub wydane na papierze międzynarodowym (europejskim). W przypadku braku dokumentów musisz niestety liczyć się z koniecznością powtórzenia wizyty w tym urzędzie, co wiąże się z przedłużeniem całego procesu rejestracji.

Firma w Holandii – koszty

Założenie firmy w Holandii wiąże się z różnymi kosztami. Pierwszym z nich jest przetłumaczenie wszystkich wymaganych papierów na język (wymienione powyżej) urzędowy kraju, w którym zakładana jest działalność. Trudno tutaj wskazać jeden, określony koszt dokonania takiej czynności w Polsce, jednak w większości przypadków jest to kwota między kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Można również skorzystać z usług profesjonalnych firm, które pomagają kompleksowo przy rejestracji własnej działalności w Holandii (np. firma FBS24 oferuje tłumaczenie przysięgłe na język holenderski w cenie 75 EUR netto).

Koszt rejestracji firmy w KvK wynosi 51,30 EUR netto, koszt uzyskania niezbędnych zaświadczeń waha się w okolicach 70 EUR, a uzyskanie numeru VAT to 150 EUR netto. Dodatkowo, w kosztach zakładania firmy w Holandii warto ująć cenę dojazdu do określonych urzędów – ich wysokość jest uzależniona od odległości miejsca pobytu, a także wybranego środka transportu.

Znaczący koszt generuje profesjonalna obsługa, m.in. pomoc tłumacza czy ewentualna asysta w urzędzie – co może okazać się przydatne, jeśli nie potrafisz w odpowiednim stopniu porozumieć się po angielsku lub holendersku.

Warto jednak pamiętać, że samo założenie działalności gospodarczej w Holandii to nie koniec kosztów, z którymi trzeba się liczyć. Już po uzyskaniu zgody na prowadzenie firmy w tym kraju trzeba wziąć pod uwagę m.in. opłacenie biura rachunkowego, podatki, koszt zdrowotnej polisy ubezpieczeniowej (która jest w Holandii obowiązkowa) czy opłacenie prowadzenia konta bankowego. Wszystkie kwoty po zsumowaniu mogą wynieść nawet około 500 EUR w skali miesiąca (w zależności od formy spółki; działalność gospodarcza jest zdecydowanie najekonomiczniejszą opcją).

Zalety prowadzenia firmy w Holandii

Własna firma w Holandii to marzenie niejednej osoby – i nie ma w tym nic zaskakującego. Prywatne przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość, jeśli chodzi o gospodarkę Niderlandów, a co za tym idzie – korzystają one z wielu udogodnień, między innymi z ulg podatkowych. Wśród rzeszy firm prywatnych zdecydowany prym liczebny wiodą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jednak sam kraj prowadzenia działalności to nie wszystko – ponadto, własna firma to szereg korzyści. W ten sposób można zyskać samodzielność i niezależność, o której marzy chyba każdy. W końcu będąc własnym szefem, sami decydujemy o tym, kiedy i ile pracujemy. Oczywiście, nie ma co marzyć, że pracując godzinę dziennie uda nam się zarobić tyle, by wystarczyło na opłaty i godne życie, jednak nie jesteśmy uzależnieni od szefa i jego planów, jeśli chodzi na przykład o urlop.

Stawki wynagrodzenia w Holandii także są niezwykle atrakcyjne i pozwalają cieszyć się godnymi zarobkami – jeśli tylko uda nam się odpowiednio rozreklamować działalność i konsekwentnie rozwijać firmę. Niderlandy to rynek dojrzały, oferujący nie tylko konkurencyjne w stosunku do Polski wynagrodzenie – ale i inny poziom współpracy biznesowej, oparty na innowacyjności i poszukiwaniu porozumień typu „win-win”, gdzie wszystkie strony powinny czuć się wygrywającymi deal.

O czym należy pamiętać przed założeniem firmy w Holandii?

Założenie własnej firmy w Holandii może być niestety procesem czasochłonnym. Popularność tej formy zarobkowania w Niderlandach sprawia, że sam termin spotkania w KvK potrafi być dość odległy, dlatego warto zadbać o to, by już przy pierwszej wizycie posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, a także siedzibę w Holandii.

Warto bowiem pamiętać, że ten ostatni wymóg także jest obowiązkiem – nawet dla osób, które nie mieszkają na stałe w Holandii. Wiele firm oferuje usługę wynajęcia tzw. wirtualnego biura, pod adresem którego może być prowadzona działalność gospodarcza. Zdarza się jednak, że niektóre firmy, pomimo braku uprawnień do udostępniania swojej powierzchni w formie biura serwisowanego – i tak to czyni. Niestety, to zdecydowanie wydłuża całą procedurę założenia firmy w Holandii i może przysporzyć wielu trudności. Warto zatem skorzystać z usług sprawdzonego podmiotu, np. firmy FBS24, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że uda nam się sprawnie i bezproblemowo załatwić wszystkie formalności.

Biznes

Komu zaufać chcąc mieć zawsze posprzątane biura?

Nie wątpimy w to że na pewno i ty robisz wszystko co w swojej mocy żeby biura w twojej firmie były możliwie jak najbardziej czyste. A może inaczej – robisz wszystko żeby były zawsze bardzo czyste. Jednak być może pomimo starań czy to twoich osobiście czy tez pracowników twojej firmy, jednak nie przynosi to oczekiwanych […]

Czytaj dalej
Biznes

Jakich materiałów używa się w drukarkach 3D?

Materiał z tworzywa, taki jak ABS, jest szeroko stosowany w przemyśle, w różnych jego dziedzinach, od produkcji zabawek, po części motoryzacyjne, jak również w elektronice, sprzęcie AGD i w wielu innych produktach. ABS to tak naprawdę kompozyt twardego, wytrzymałego tworzywa sztucznego akrylonitrylu z kauczukiem syntetycznym. Jest to materiał idealny do drukowania 3D, ponieważ jest stały […]

Czytaj dalej
Biznes

Atrakcje Kazimierza Dolnego i okolic

Popularną miejscowością turystyczną jest Kazimierz Dolny, znajdujący się w województwie lubelskim. Miasteczko położone jest nad Wisłą i jest niezwykle popularne wśród osób pragnących odpocząć od zgiełku miasta, codziennych obowiązków. Każdego roku turyści z całej Polski, jak i zza granicy, przyjeżdżają do Kazimierza Dolnego, aby zobaczyć jego atrakcje, zabytkowe zabudowania, jak i piękne okolice. Z Kazimierza […]

Czytaj dalej