Zalety prowadzenia firmy w Holandii

Prowadzenie działalności gospodarczej w każdym kraju wiąże się z określonymi szansami i wyzwaniami. Jeśli zastanawia Cię, jakie plusy i minusy niesie ze sobą otworzenie firmy w Holandii – ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otworzyć działalność ZZP, ile to kosztuje i jakie niesie za sobą zalety?

Jak założyć działalność gospodarczą w Holandii?

Aby móc założyć firmę w Holandii, należy koniecznie przedstawić niezbędną dokumentację podczas rejestracji w Holenderskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej (Kamer van Koophandel, w skrócie KvK), a także w Urzędzie Skarbowym (Belastingdienst).

Do rejestracji działalności niezbędne są określone dokumenty, których zakres może jednak różnić się nieco w zależności od czasu, w którym czytasz ten artykuł. W związku z tym, przed udaniem się do KvK, warto sprawdzić na ich stronie internetowej czy posiadasz całą potrzebną dokumentację. Pamiętaj przy tym, że niezależnie od tego, jakich konkretnie dokumentów wymaga KvK w danym momencie, muszą one być przetłumaczone przysięgle na język holenderski, niemiecki bądź angielski lub wydane na papierze międzynarodowym (europejskim). W przypadku braku dokumentów musisz niestety liczyć się z koniecznością powtórzenia wizyty w tym urzędzie, co wiąże się z przedłużeniem całego procesu rejestracji.

Firma w Holandii – koszty

Założenie firmy w Holandii wiąże się z różnymi kosztami. Pierwszym z nich jest przetłumaczenie wszystkich wymaganych papierów na język (wymienione powyżej) urzędowy kraju, w którym zakładana jest działalność. Trudno tutaj wskazać jeden, określony koszt dokonania takiej czynności w Polsce, jednak w większości przypadków jest to kwota między kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Można również skorzystać z usług profesjonalnych firm, które pomagają kompleksowo przy rejestracji własnej działalności w Holandii (np. firma FBS24 oferuje tłumaczenie przysięgłe na język holenderski w cenie 75 EUR netto).

Koszt rejestracji firmy w KvK wynosi 51,30 EUR netto, koszt uzyskania niezbędnych zaświadczeń waha się w okolicach 70 EUR, a uzyskanie numeru VAT to 150 EUR netto. Dodatkowo, w kosztach zakładania firmy w Holandii warto ująć cenę dojazdu do określonych urzędów – ich wysokość jest uzależniona od odległości miejsca pobytu, a także wybranego środka transportu.

Znaczący koszt generuje profesjonalna obsługa, m.in. pomoc tłumacza czy ewentualna asysta w urzędzie – co może okazać się przydatne, jeśli nie potrafisz w odpowiednim stopniu porozumieć się po angielsku lub holendersku.

Warto jednak pamiętać, że samo założenie działalności gospodarczej w Holandii to nie koniec kosztów, z którymi trzeba się liczyć. Już po uzyskaniu zgody na prowadzenie firmy w tym kraju trzeba wziąć pod uwagę m.in. opłacenie biura rachunkowego, podatki, koszt zdrowotnej polisy ubezpieczeniowej (która jest w Holandii obowiązkowa) czy opłacenie prowadzenia konta bankowego. Wszystkie kwoty po zsumowaniu mogą wynieść nawet około 500 EUR w skali miesiąca (w zależności od formy spółki; działalność gospodarcza jest zdecydowanie najekonomiczniejszą opcją).

Zalety prowadzenia firmy w Holandii

Własna firma w Holandii to marzenie niejednej osoby – i nie ma w tym nic zaskakującego. Prywatne przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość, jeśli chodzi o gospodarkę Niderlandów, a co za tym idzie – korzystają one z wielu udogodnień, między innymi z ulg podatkowych. Wśród rzeszy firm prywatnych zdecydowany prym liczebny wiodą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jednak sam kraj prowadzenia działalności to nie wszystko – ponadto, własna firma to szereg korzyści. W ten sposób można zyskać samodzielność i niezależność, o której marzy chyba każdy. W końcu będąc własnym szefem, sami decydujemy o tym, kiedy i ile pracujemy. Oczywiście, nie ma co marzyć, że pracując godzinę dziennie uda nam się zarobić tyle, by wystarczyło na opłaty i godne życie, jednak nie jesteśmy uzależnieni od szefa i jego planów, jeśli chodzi na przykład o urlop.

Stawki wynagrodzenia w Holandii także są niezwykle atrakcyjne i pozwalają cieszyć się godnymi zarobkami – jeśli tylko uda nam się odpowiednio rozreklamować działalność i konsekwentnie rozwijać firmę. Niderlandy to rynek dojrzały, oferujący nie tylko konkurencyjne w stosunku do Polski wynagrodzenie – ale i inny poziom współpracy biznesowej, oparty na innowacyjności i poszukiwaniu porozumień typu „win-win”, gdzie wszystkie strony powinny czuć się wygrywającymi deal.

O czym należy pamiętać przed założeniem firmy w Holandii?

Założenie własnej firmy w Holandii może być niestety procesem czasochłonnym. Popularność tej formy zarobkowania w Niderlandach sprawia, że sam termin spotkania w KvK potrafi być dość odległy, dlatego warto zadbać o to, by już przy pierwszej wizycie posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, a także siedzibę w Holandii.

Warto bowiem pamiętać, że ten ostatni wymóg także jest obowiązkiem – nawet dla osób, które nie mieszkają na stałe w Holandii. Wiele firm oferuje usługę wynajęcia tzw. wirtualnego biura, pod adresem którego może być prowadzona działalność gospodarcza. Zdarza się jednak, że niektóre firmy, pomimo braku uprawnień do udostępniania swojej powierzchni w formie biura serwisowanego – i tak to czyni. Niestety, to zdecydowanie wydłuża całą procedurę założenia firmy w Holandii i może przysporzyć wielu trudności. Warto zatem skorzystać z usług sprawdzonego podmiotu, np. firmy FBS24, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że uda nam się sprawnie i bezproblemowo załatwić wszystkie formalności.

Biznes

Zastosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie

Rolnictwo to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki, dostarczająca żywność dla społeczeństwa. Jednak, aby osiągnąć obfite plony i zapewnić zdrowe uprawy, rolnicy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym chorobom roślin, szkodnikom i chwastom. Środki ochrony roślin odgrywają tu niezastąpioną rolę. Przydatne porady dotyczące stosowania środków ochrony roślin Prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin to kluczowa kwestia […]

Czytaj dalej
Biznes

Jakie koszty są związane z kredytem hipotecznym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile kosztuje kredyt hipoteczny? To ważne pytanie dla wielu osób planujących zakup własnego mieszkania lub domu. Kredyt hipoteczny może być dużym obciążeniem finansowym, dlatego warto zrozumieć, jakie koszty są związane z jego zaciągnięciem. W tym artykule omówimy różne rodzaje kosztów związanych z kredytem hipotecznym, abyś mógł podjąć bardziej świadomą […]

Czytaj dalej
Biznes

Hosting – Jaki Hosting Najlepiej Wybrać Dla Strony WWW?

Cześć! Witajcie, drodzy czytelnicy! Jeśli czytacie ten artykuł, to prawdopodobnie planujecie założyć swoją pierwszą stronę internetową lub chcecie przenieść istniejącą stronę na nowy hosting. Bez względu na powód, który Was tutaj sprowadził, dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiecie się, jak wybrać najlepszy hosting dla Waszej strony WWW. Rozprawimy się z różnymi rodzajami hostingu, abyście mogli […]

Czytaj dalej